-Jetë dhe Stil

“Amelia” “Ajla”, “Melisa” emrat më “in” të fëmijëve shqiptarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:30 - 22/10/15 |
root

Instituti Shqiptar  i Statistikave ka dalë në përfundimin se, 10.2 nga çdo 1000 vajza të lindura në vitin 2014 morën emrin Amelia (363 fëmijë), Ajla (271) apo edhe Melisa (220). Gjithashtu, 490 djem të lindur në vitin 2014 morën emrin Noel, i cili mbetet që nga viti 2011 emri më i preferuar i shqiptarëve, pasuar nga Joel , që iu vendos 483 djemve lindur vitin e shkuar dhe Mateo (191 djemve). Këto janë emrat e preferuar të prindërve shqiptarë, për fëmijët e tyre. Emrat e huaj mesa duket vazhdojnë të jenë të krye të listës së preferencave për emrat e vogëlushëve.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas