Aktualitet

Ambasada e SHBA pas deklaratave të Berishës: Qëndrimi jonë është i qartë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:02 - 05/08/21 |
Opi Nion

Ambasada e SHBA në Shqipëri ka reaguar pas deklaratave të ish-kryeministrit Sali Berisha ndaj ambasadores Yuri Kim, si dhe padisë së tij ndaj Sekretarit të Shtetit, Anthony Blinken.

Ambasada e SHBA shprehet e vendosur dhe e prerë se do të përdorë të gjitha instrmentet që ka në dispozicion për t’u përballur me korrupsionin dhe pandëshkueshmërinë në vend.

Midis urdhërit ekzekutiv të Presidentit Biden, shpalljes nga sekretari i shtetit Blinken, deklaratave të ambasadores Kim përpara shtypit medias javën e kaluar dhe editorialit të saj këtë javë, qëndrimi i SHBA është i qartë dhe i pandryshuar: Lufta kundër korrupsionit përbën një interes thelbesor të sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara dhe ne do të përdorim të gjitha instrumentet që kemi në dispozicion për tu përballur me korrupsionin dhe pandëshkueshmërinë”, tha ambasada e SHBA për News24.

Kujtojmë që ditën e sotme Sali Berisha ka dhënë një konferencë për shtyp teksa ka mbajtur një qëndrim të ashpër ndaj ambasadores Kim dhe deklaratave të saj, ka bërë me dije se ne Gjykatën e Parisit është dorëzuar padia për shpifje ndaj Sekretarit amerikan Antony Blinken dhe ka rikonfirmuar edhe njherë se në shtator do të jetë pjesë e Kuvendit./Opinion.al

Pas