Politikë

Alfred Moisiu: Ka politikan që duhet të ishin mbrapa hekurave


               Publikuar në : 21:27 - 19/04/19 |
Opi Nion

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Moisiu është shprehur në “Ora News” se në Shqipëri ka politikanë që duhet të ishin futur në burg.

Moisiu tha se në Shqipëria nuk dënohen hajdutët dhe kriminelët, por policët dhe mjekët.

Sipas ish-presidentit, shumë shpjetë do vij koha që politikanët që kanë shkelur ligjin do të mbajnë përgjegjësi.

Alfred Moisiu: Gjatë këtyre viteve janë bërë shumë zullume, abuzime dhe mashtrime. Dhe ne po të njëjtët politikanë i kemi akoma në krye të punëve. Do vijë një kohë që do kërkohet përgjegjësi dhe llogari. Reforma në drejtësi këtë qëllim ka. Nuk ka thjesht qëllim që gjyqtarët e korruptuar ti mënjanojmë, por duke stabilizuar drejtësinë ajo do stabilizojë dhe politikën. Deri tani nuk kemi asnjë politikan prapa hekurave që e meritojnë.

Beti Njuma: Ka Shqipëria politikanë që e meritojnë?

Alfred Moisiu: Çdo njëri që të pyesësh do thotë ka. Dhe unë nuk mund të them ndryshe, që s’ka se për këtë po flas.  Nuk mund të hysh në dialog me kushte, në dialog duhet të hysh të bisedosh, duke pasur parësore fatet e kombit, vullnetin e popullit dhe të ardhmen e vendit. E na vjen çudi pastaj që të tjerët  thonë shqiptarët janë kriminelë, hajdutë etj. Kriminelë dhe hajdutë ka kudo, por në vendet e tjera këta dënohen, këtu te ne nuk dënohen. Këtu dënohet një polic, dënohet një infermier, një mjek, por luanët janë në strofkën e tyre dhe japin komanda. Ka ardhur koha që të japin llogari, nuk kanë ku shkojnë, lodhen kot. Kjo duhet të jetë mësim edhe për të rinjtë./ Opinion.al E.Xh.

Pas