Sport

Alarmi nga koronavirusi në Itali, anulohen tre ndeshje të Seria A


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:51 - 23/02/20 |
Opi Nion

Ka shkuar në 79 numri i personave të prekur me koronavirus në Itali. Shpërndarja me shpejtësi e këtij virusi, ka bërë që ministri italian i Sportit të ndalojë të gjitha aktivitetet sportive të planifikuara për sot në rajonet Veneto dhe Lombardi.

Në Serinë A janë shtyrë ndeshjet Atalanta-Sassuolo, Verona-Cagliari dhe përballja e së dielës e planifikuar në San Siro midis Interit dhe Sampdorias.

Në një letër dërguar Presidentit të CONI-t, Giovanni Malagò, Spadafora, në bazë të vendimeve të Këshillit të Ministrave, i kërkon numrit një të sportit italian “të përcjellë vendimin në të gjitha organet sportive kompetente të ftesës së qeverisë për të pezulluar të gjitha ngjarjet sportive të të gjitha niveleve dhe disiplinave të parashikuara në rajonet e Lombardisë dhe Venetos për të dielën 23 shkurt 2020.”

Qeveria po përgatitet të nxjerrë masa urgjente për të trajtuar dhe përmbajtur rastet e infektimit nga koronavirusi, thuhet në letrën drejtuar Malagòs; “këto masa përfshijnë gjithashtu botën e sportit për nevojën për të parandaluar rreziqet dhe për të mbrojtur më mirë shëndetin e të gjithë atyre që, në kapacitete të ndryshme, marrin pjesë në ngjarje dhe gara”./ Opinion.al

Pas