Bota

Alarm nga vullkani në Indonezi, paralajmërim për cunami në JaponiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:19 - 04/12/22 |
Opi Nion

Situatë alarmante në ishullin Java në Indonezi, ku ka shpërthyer vullkani Semeru, ndërsa retë e hirit që kanë arritur gati dy kilometra në atmosferë, ndërsa është shkaktuar një paralajmërim për cunami në Japoni.

Qendra për Vullkanologjinë dhe Zbutjen e Fatkeqësive Gjeologjike “ka ngritur statusin e rrezikuar të malit Semeru nga niveli i tretë në nivelin e katërt (niveli më i lartë).

“Kjo do të thotë se popullsia është nën kërcënim dhe se aktiviteti i vullkanit është intensifikuar,” tha zëdhënësi i Qendrës Hendra Gunaëan për Kompas TV.

Pas