Bota

Akuzuat për korrupsion, sot nis gjyqi ndaj ish-presidentit francez Sarkozy


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:06 - 23/11/20 |
Al Do

Ish-presidenti francez, Nicolas Sarkozy, do të paraqitet sot në gjykatë për akuzuat e korrupsionit dhe abuzimit me pushtetin

Kjo është çështja është e parë gjyqsore nga disa hetime kundër politikanit të krahut të djathtë i cili udhëhoqi Francën midis 2007 dhe 2012. Ai do tw dalw sot para gjyqtarëve pas vitesh përpjekje për të hequr ose anuluar akuzat.

Në një çështje të njohur si “çështja e përgjimeve”, prokuroria pretendon Sarkozy dhe avokati i tij, Thierry Herzog, u përpoqën të korruptonin një magjistrat të lartë, Gilbert Azibert, që tu jepte informacione sekrete nga një hetim tjetër kundër ish-presidentit francez. Si shpërblim, Sarkozy akuzohet se i ka ofruar  gjyqatarit Azibert një punë të qetë në Côte d’Azur.

Sarkozy është shënjestruar nga një varg hetimesh ligjore, që nga akuzat për marrjen e fondeve të paligjshme për fushatë nga ish-lideri i Libianit Muammar Gaddafi deri te marrja e parave nga shitja e armëve në Pakistan.

Detektivët francezë filluan të monitoronin komunikimet e Sarkozy në shtator 2013 si pjesë e një hetimi ndaj pretendimeve që ai kishte marrë një donacion të padeklaruar dhe të paligjshëm prej 50 milion € nga Gaddafi për të financuar fushatën e tij të suksesshme presidenciale në 2007.

Sidoqoftë, ajo që dëgjuan nga bisedat e regjistruara, i drejtoi hetuesit në një drejtim krejt të ri dhe të papritur. Ata zbuluan se ish-presidenti dhe Herzog po komunikonin “fshehurazi” duke përdorur celularë të regjistruar me emra të rremë. Telefoni i Sarkozy-it i atribuohej një Paul Bismuth.

Përgjimet shtesë në këto telefonë treguan se Sarkozy kishte qenë në kontakt me Azibert, atëherë një anëtar i Cour de Cassation – gjykata më e lartë në Francë – përmes Herzog për të kërkuar informacion konfidencial në lidhje me një hetim të veçantë nëse Sarkozy mori donacione nga trashëgimtarja e L’Oréal, Liliane Bettencourt.

Hetuesit kishin kapur ditarët e Sarkozy si pjesë e hetimit Bettencourt, dhe ish-presidenti pretendohet se donte që Azibert të zbulonte se çfarë kishin në plan të bënin me ta. Si shpërblim, pretendohet se ai premtoi të vendosë që Azibert të emërohet në një zyrë të fshehtë në Monako.

Çështja Bettencourt në fund u rrëzua, por deri në atë kohë hetimi i korrupsionit dhe i shpërdorimit të detyrës ishte hapur.

Sarkozy gjithmonë ka mohuar me zell çdo keqbërje në të gjitha hetimet e kaluara dhe ato të tanishme. Ai pretendoi se akuzat për Bismuth ishin “një fyerje për inteligjencën time”.

 

Herzog gjithashtu argumentoi se përplasjet dhe regjistrimet e telefonave të tyre thyen rregullat e konfidencialitetit të klientit, por përpjekjet e tij të përsëritura për të rrëzuar provat ose pushuar çështjen dështuan.

Të tre të pandehurit, Sarkozy, Herzog dhe Azibert, janë akuzuar për “korrupsion” dhe “ndikim duke përdorur pushtetin”. Herzog dhe Azibert akuzohen gjithashtu për “shkelje të sekreteve profesionale”. Të gjithë rrezikojnë deri në 10 vjet burg dhe gjobitje të mëdha nëse dënohen.

Ky është një gjyq historik për drejtësinë në Francë pasi është hera e parë që një president do të paraqitet në gjykatë i akuzuar për korrupsion.

Sarkozy pritet të paraqitet në gjykatë vitin e ardhshëm në një çështje tjetër, “çështjen Bygmalion”, në të cilën ai akuzohet për shpenzime të tepërta në fushatën e tij për rizgjedhje 2012. Asnjë datë nuk është caktuar për seancat gjyqësore në hetimet e tjera të lidhura me Sarkozy./ Opinion.al

Pas