Kronikë

Akuzat për korrupsion, lihet në burg inspektori i Tatimeve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:26 - 13/09/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme Gjykata e Posaçme caktoi masën e sigurisë arrest në burg për inspektorin e Tatimeve, Erjon Trungu.  37-vjeçari dyshohet se ka kryer veprën penale korrupsion pasiv të personave që ushtrojnë funksione publike.

Erion Trungu, me detyrë inspektor në hetimin tatimor në Drejtorinë e Përgjithshme, u arrestua një ditë më parë pasi merrte para nga subjektet private për të mos i hetuar kur i gjente në shkelje.

Erion Trungu u arrestua në flagrancë dhe gjatë prangosjes iu sekuestruan në cilësinë e provës materiale 5 mijë euro, të cilat i kishte marrë në formë ryshfeti nga një biznes në Kamëz.

Pas arrestimit të tij, inspektori Trungu po ashtu shkarkua menjëherë edhe nga detyra nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve.

Pas