Sport

Akuzat/ I dënuar me burg, arrestohet 24-vjeçari në Shkodër


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:39 - 10/02/20 |
Opi Nion

Një 24-vjeçar është arrestuar nga policia e Shkodrës, pasi akuzohet për “Ushtrim pa licencë i veprimtarisë bankare me pasoja të rënda, e kryer në bashkëpunim” dhe “Pastrim i produkteve të veprës penale”.

Lidhur më këto akuza, gjykata e Shkodrës ka vendosur arrest me burg për të riu, e identifikuat si Endri Lezha. 24-vjeçari është pjesë e një grupi fajdexhinjsh në Shkodër, të cilët u goditën nga policia një vit më parë.

Referuar dosjes, Pavlin Radovani së bashku me dy djemtë të tij, Robert dhe Elton, merrnin shuma të mëdha borxh, me interes të lartë javor që niste nga 2%-20% dhe si garanci vendosnin pasuri të paluajtshme ose të luajtshme.

Nga personat që familja Radovani merrnin borxh është edhe Endrit Lezha, ku thuhet se ndaj tij janë marrë 43 mijë euro me interesi për këtë shumë si fillim ka qenë 5%, por më pas është bërë në 10%.

Autoritetet kanë nisur hetimet për këtë çështje më 25 janar 2019, ku ishin të përfshirë ish-kancelarë gjykate, policë dhe noterë, dhe ish-drejtori i Patentave në Shkodër. Hetimet zbuluan se, Robert, Elton dhe Paulin Radovani u merrnin borxh këtyre personave në shifra që varionin nga minimumi 10 mijë euro deri në 100 mijë euro./ Opinion.al

Pas