Bota

Akuzat e SHBA se po armatos Rusinë,Koreja e Veriut: S’e kemi bërë kurrë dhe s’do ta bëjmëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:55 - 22/09/22 |
Opi Nion

Koreja e Veriut thotë se nuk i ka shitur kurrë armë Rusisë dhe nuk ka plane ta bëjë këtë. Deklarata vjen pas raportimeve të SHBA-së se Moska po i drejtohej Phenianit për të rimbushur rezervat.

Zyrtarët amerikanë kishin thënë se Rusia ishte në procesin e blerjes së raketave dhe predhave artilerie nga Koreja e Veriut.

Ata thanë se lëvizje të tilla, së bashku me blerjet e supozuara të armëve iraniane, treguan se sanksionet perëndimore po pengonin përpjekjet e Rusisë në luftën në Ukrainë.

Ndërkohë, Moska i mohoi këto pretendime. Çdo lëvizje armësh midis dy vendeve do të ishte në kundërshtim me sanksionet e Kombeve të Bashkuara.

Të enjten, në një deklaratë të transmetuar nga media shtetërore e Koresë së Veriut KCNA, një zyrtar i paidentifikuar në ministrinë e mbrojtjes së Koresë së Veriut tha: “Ne kurrë nuk kemi eksportuar armë ose municione në Rusi më parë dhe nuk do të planifikojmë t’i eksportojmë ato”.

Ata akuzuan SHBA-në dhe “forcat e tjera armiqësore” për përhapjen e thashethemeve për “të ndjekur qëllimet e saj bazë politike dhe ushtarake”.

Në fillim të shtatorit, një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit tha se blerjet e Rusisë nga Koreja e Veriut mund të përfshijnë miliona fishekë, raketa dhe predha artilerie.

Por zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, tha se blerjet nuk ishin përfunduar ende dhe se nuk kishte prova që sugjeronin se armët do të përdoreshin në luftën e Ukrainës.

Shumë prej armëve të Koresë së Veriut të dizajnuara nga Rusia vijnë nga epoka sovjetike, por ajo ka raketa të ngjashme me ato ruse.

Deklaratat pasuan raportet që citonin zyrtarë amerikanë se dërgesat e para të dronëve të prodhuar nga Irani ishin dorëzuar në Rusi dhe se operatorët rusë të dronëve kishin udhëtuar në Iran për të marrë trajnime. Sakaq, Irani ka mohuar dërgimin e armëve.

Pushtimi rus i Ukrainës në shkurt ka rezultuar i kushtueshëm për ushtrinë e saj, pavarësisht përdorimit të armëve të avancuara si raketat e lundrimit. Forcat ukrainase, duke përdorur armë perëndimore kanë shkaktuar humbje të mëdha.

Marrëdhëniet ruso-koreano-veriore ranë pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, por janë rritur gradualisht në vitet e fundit pasi marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin janë acaruar. Me shpërthimin e luftës në Ukrainë, regjimi i Kim Jong-un ka fajësuar SHBA-në për konfliktin dhe ka akuzuar Perëndimin për ndjekjen e një “politike hegjemoniste” që justifikon përdorimin e forcës nga Rusia.

Në korrik, Koreja e Veriut ishte një nga vendet e pakta që njohu zyrtarisht dy rajone separatiste të mbështetura nga Rusia në Ukrainën lindore. Si hakmarrje, Ukraina ndërpreu të gjitha marrëdhëniet diplomatike me Phenianin.

Në fillim të këtij muaji, presidenti rus Vladimir Putin u zotua të zgjerojë marrëdhëniet e tyre gjithëpërfshirëse dhe konstruktive dypalëshe në një letër drejtuar homologut të tij Kim Jong-un. Koreja e Veriut ka thënë gjithashtu se do të thellojë miqësinë e saj me Moskën./Opinion.al

 

Pas