Bota

Akulli në Antarktik arrin vlerën e tij më të ulët ndonjëherëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:49 - 08/08/22 |
Opi Nion

Shtrirja e akullit të detit Antarktik arriti vlerën më të ulët për muajin korrik të këtij viti. Është 7% nën mesataren e 44 viteve të të dhënave satelitore të monitoruara dhe shumë poshtë të dhënave të mëparshme.

Sipas Ansa, këto të dhëna vijnë pas vëzhgimit të bërë nga Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike Copernicus, i cili, i zbatuar nga Qendra Evropiane për Parashikimet Afatmesme të Motit në Komisionin Evropian, me financimin e BE-së, publikon rregullisht buletinet mujore të klimës.

Oqeani, shpjegon Copernicus, “është prekur nga nivele të larta ajrore nën-mesatare të akullit të detit, nga detet Amundsen dhe Bellingshausen deri në zonën veriore të Detit Weddell, si dhe pjesa më e madhe e Oqeanit Indian.

Zgjerimi i Akulli i detit Antarktik është ulur në krahasim me vlerat minimale të regjistruara në korrik midis 2019 dhe 2021, duke u pozicionuar në vendin e dymbëdhjetë për muajin korrik në të dhënat satelitore. Globalisht, 2022 është një nga tre muajt më të nxehtë të korrikut në rekord, pothuajse 0.4 gradë Celsius mbi mesataren për periudhën e referencës midis 1991 dhe 2020, pak më i freskët se korriku 2019 dhe pak më i nxehtë se korriku 2016, thotë Copernicus Climate Change.

Po nga i njëjti burim thuhet se korriku ishte “muaji i gjashti më i ngrohtë i regjistruar në Evropë në përgjithësi. Vala e të nxehtit i shtyn temperaturat në rekorde të reja lokale dhe kombëtare në zona të gjera perëndimore dhe veriore të kontinentit “.

“Masat kontinentale të hemisferës veriore shton shërbimi Copernicus, kryesisht zbulojnë temperatura mbi mesataren. Temperaturat ishin nën mesataren përgjatë Oqeanit Indian perëndimor, nga Briri i Afrikës në Indinë jugore në pjesën më të madhe të Azisë Qendrore, si dhe në pjesën më të madhe të Australisë./Opinion.al

Pas