Aktualitet

Aktiviteti i dyshimtë, Trump tërheq propozimin për ambasadoren në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:29 - 20/03/19 |
b.f

Donald Trump ka tërhequr nominimin e një diplomateje për Ambasadore të Shteteve të Bashkuara në Tiranë. Shkak për këtë është bërë aktiviteti i saj i dyshimtë, e cila mendohet se ka bashkëpunuar me Christopher Steele, një ish-punonjës i Shërbimit Inteligjent Britanik. Steele akuzohet se ka hartuar dosjen false të bashkëpunimit të presidentit Donald Trump me rusët, gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2016.

Në një intervistë për “Fox News”, gazetarja investigative Sara Carter thotë se ka qenë FBI që ka zbuluar aktivitetin e diplomates që ishte parashikuar të merrte postin e Ambasadores së SHBA-së në Shqipëri.

“Interesant është fakti se ajo ishte nominuar për të qenë ambasadore e Shqipërisë. Kur dolën e-maile dhe provat, u vendos që të mos emërohej. Donald Trump nuk e konsideron më si alternaivë për Shqipërinë”, ka thënë ndër të tjera Sara Carter./Opinion.al

Pas