-Jetë dhe Stil

Aksionet u rritën me 500%, Elon Musk kalon nga pasuria Zuckerberg


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:32 - 01/09/20 |
Opi Nion

Pasuria neto e Elon Musk ka arritur tashmë në 115 miliardë dollarë, duke u ngjitur një vend më lartë në listën e më të pasurve ku la pas drejtuesin e Facebook, Mark Zuckerberg.

Rritja e pasurisë së Musk është nxitur nga ngritja e aksioneve të kompanisë Tesla (TSLA) me 12% ditën e hënë. Kjo e bën themeluesin e Tesla-s personin e tretë më të pasur në botë, sipas indeksit të miliarderëve të Bloomberg. Para tij qëndrojnë vetëm Bill Gates dhe Jeff Bezos.

Pesë miliarderët më të mëdhenj në botë janë sipas renditjes: Jeff Bezos, Bill Gates, Elon Musk, Mark Zuckerberg dhe Bernard Arnault, drejtuesi i Louis Vuitton në Francë.

Musk është gjithashtu themeluesi i disa kompanive të tjera si, SpaceX, The Boring Company, Hyperloop dhe OpenAI.

Aksionet e Tesla-s u rritëm me 500% gjatë vitit 2020 dhe kompania vlen tashmë 475 miliardë dollarë.

Rroga e Musk e aprovuar nga aksionerët nuk është në para cash apo në bankë, por ai paguhet me aksione që vlejnë miliona dollarë.

Pas