Aktualitet

AKSHI: Do të mbyllim sistemet qeveritare, kemi sulm kibernetikBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:04 - 17/07/22 |
Opi Nion

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit njofton qytetarët se është detyruar të mbyllë përkohësisht aksesin e shërbimeve publike online dhe faqeve të tjera qeveritare për shkak të një sulmi kibernetik.

AKSHI thotë se Shqipëria po përballet me sulme kibernetike të sinkronizuara dhe të sofistikuara nga jashtë Shqipërisë.

 “Për t’u bërë ballë këtyre goditjeve të paprecedenta dhe të rrezikshme, jemi detyruar të mbyllim sistemet qeveritare deri në neutralizimin e sulmeve armike. Ftojmë qytetarët, mediat, bizneset dhe gjithë aktorët e tjerë të sensibilizohen për të thyer këtë sulm ndaj interesave kombëtare shqiptare dhe të mirëkuptojnë gjendjen e përkohshme të mos aksesimit të shërbimeve publike”, thuhet në një njoftim.

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit  po punon me ekipin e Microsoft, ekipin e Jones Group International, dhe ekipet e kompanive shqiptare në fushën TIK për të mos lejuar që ky sulm kinerbetik të dëmtojë apo cënojë sistemet shqiptare të informacionit.

Pas