Aktualitet

AFP në Shqipëri zbulon shqiptarët që luftuan në ISIS: Ja çfarë bëjnë taniBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:56 - 05/05/16 |
b.f

Pas dënimit të 9 imamëve të vetëshpallur, nën akuzën e terrorizmit, lajmi “mori dhenë” edhe në mediat ndërkombëtare. Kështu gazetarët e AFP kanë realizuar intervista me një shqiptar dhe një kosovar, që kanë qenë pjesë e ISIS.

Tre vjet më parë, Alberti dhe Jasini u larguan nga shtëpitë e tyre në Kosovë dhe Shqipëri për të bërë xhihad në Siri. Tani ata janë kthyer, duke krijuar kështu frikën për krijimin e një “front të ri” në Europë të xhihadistëve.

Jasini, 30 vjeç, i cili tani punon si kasap në periferi të kryeqytetit të Shqipërisë, Tiranë, refuzoi të japë emrin e tij të vërtetë nga frika e pasojave.

Babai i tre fëmijëve ka thënë për AFP-në se ai është plagosur në vitin 2014 në Alepo. 30-vjeçari ka treguar se u largua “për të ndihmuar popullin sirian” dhe shpreson se Allahu do ta njohin sakrificën e tij, edhe pse ai nuk vdiq si një dëshmor.

Ndërkohë Albert Berisha, një 29-vjeçar i diplomuar në shkenca politike, thotë se ai mori një “vendim emocionale” për t’u larguar për në Lindjen e Mesme. Kjo erdhi duke parë televizor dhe duke ndjekur rrjetet sociale për atë se çfarë ndodh në Siri.

Berisha nuk i ka shpëtuar vëmendjes së autoriteteve, muajin e kaluar, ai u dënua me tre vjet e gjysmë burg. Autoritetet thonë se rreth 300 kosovarët dhe deri në 120 shqiptarë i janë bashkuar Shtetit Islamik. Rreth 30 luftëtarët janë kthyer në Shqipëri dhe 120 në Kosovë, sipas të dhënave të autoriteteve në dy vendet.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas