Bota

Afganistan, nga sot prezantueset televizive me fytyrë të mbuluar në ekran


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:04 - 22/05/22 |
Opi Nion

Drejtueset e stacioneve kryesore televizive afgane transmetuan sot duke mbuluar fytyrat e tyre, një ditë pasi kundërshtuan urdhrin e talebanëve për të fshehur pamjen e tyre. Sot gazetaret kanë veshur burkën vetëm me sytë e tyre të dukshëm, për të prezantuar lajmet në TOLOneës, Ariana Television, Shamshad TV dhe 1TV.

“Ne rezistuam dhe kundërshtuam përdorimin e mbulesës së plotë”, tha Sonia Niazi, prezantuese e TOLOneës. “Por transmetuesi u vu nën presion, ata thanë se çdo prezantueseje që do të dilte në ekran pa mbuluar fytyrën do t’i jepej një punë tjetër”, shtoi ai.

Nga ana e tij, zëdhënësi i Ministrisë për Promovimin e Virtytit dhe Parandalimin e Vesit, Mohammad Sadeq Akif Mohajir, deklaroi se autoritetet nuk kanë ndërmend t’i detyrojnë prezantuesit të lënë punën e tyre: “Jemi të lumtur që kanalet kanë ushtruar saktë përgjegjësinë e tyre”, tha ai.

Që nga kthimi në pushtet vitin e kaluar, talebanët kanë vendosur një sërë kufizimesh ndaj shoqërisë civile, shumë prej të cilave synojnë kufizimin e të drejtave të grave.

Në fillim të këtij muaji, udhëheqësi suprem i talebanëve lëshoi ​​një urdhër që gratë duhet të mbulohen plotësisht në publik, duke përfshirë fytyrat e tyre me burka tradicionale. Më parë mjaftonte një shall që mbulonte flokët. Ministria e Promovimit të Virtytit dhe Parandalimit të Vesit të Afganistanit kishte urdhëruar transmetuesit që të pajtoheshin deri të shtunën me urdhrin e ri./Opinion.al

Pas