Kryesore

AAK propozon Ramush Haradinajn për President të Kosovës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:29 - 12/08/20 |
Al Do

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka vendosur sot që Ramush Haradinaj të jetë kandidatura për President të vendit në rast se kjo çështje do të diskutohet në ditët në vazhdim.

Presidentit Hashim Thaçi i mbaron mandati i tij në muajin shkurt të vitit të ardhshëm.

Këshilli Drejtues i AAK-së në mbledhjen e sotme që zhvilloi ka kërkuar me shumicë, që në rast se vjen në diskutime posti i presidentit me partnerët e koalicionit ta kërkojnë për Haradinajn.

Haradinaj, i cili është edhe kreu i AAK-së ka falenderuar Këshillin Drejtues dhe njofton se atij i është dhënë autorizimi që në emër të Aleancës të zhvilloj bisedimet eventuale për rikonfigurimin e qeverisë, përfshirë këtu edhe çështjen e presidentit.

Sot në takimin me strukturat udhëheqëse të Aleancës, u diskutuam për zhvillimet politike dhe qeverisëse në vend, me theks të veçantë tek menaxhimi i pandemisë, rimëkëmbja ekonomike, dialogu Kosovë-Serbi dhe mbarëvajtjen e koalicionit qeverisës.

Aleanca qëndron fuqishëm në përkrahjen e menaxhimit efektiv të pandemisë, duke përkrahur bizneset dhe lirinë e lëvizjes së qytetarëve, me masa të propozuara nga ekspertët shëndetësor.
Gjithashtu në dialogun me Serbinë, ne jemi për marrëveshje që sjell njohjen në kufijtë ekzistues, duke ruajtur karakterin unitar të Kosovës së 17 shkurtit.

Ne jemi kundër dialogut teknik, i cili për më shumë se një dekadë i ka shkuar në favor vetëm Serbisë, duke e lënë Kosovën të izoluar.

Falënderoj Këshillin Drejtues, për besimin e tyre, për autorizimin që me dhanë, që në emër të Aleancës të zhvilloj bisedimet eventuale për rikonfigurimin e qeverisë, përfshirë këtu edhe çështjen e presidentit. Besimin që unë të jem kandidat për president, nëse kjo diskutohet në bazë të kushtetutës, e konsideroj si përgjegjësi të lartë dhe nder të veçantë.”, shkruan Haradinaj. /Opinion.al

Pas