Bota

A mundet Putini t’i shpallë luftë të plotë Ukrainës më 9 maj?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:15 - 06/05/22 |
Opi Nion

Në deklaratat e fundit, Rusia ka thënë se është e pakuptimtë që do të shpallë luftë të gjithanshme në Ukrainë në ditët në vijim.

Deri më tani Moska e ka mohuar se është në luftë, duke iu referuar pushtimit të Ukrainës si një “operacion special ushtarak”.

Por zyrtarët perëndimorë kanë spekuluar se presidenti Vladimir Putin mund ta përdorë paradën vjetore të Fitores së Rusisë më 9 maj për të shpallur një përshkallëzim të aksionit ushtarak.

Në ditët para pushtimit më 24 shkurt, zyrtarët rusë u vunë në radhë duke tallur parashikimet për një pushtim të afërt si “histeri dhe propagandë perëndimore”.

Megjithatë, ata pushtuan, duke kapur edhe shumë ukrainas në befasi.

Pra, më e pakta që mund të presim janë disa shpallje triumfuese të objektivave të arritura dhe armiqve të mposhtur.

Faji për ritmin e ngadaltë të përparimit rus në Donbas ka të ngjarë të jetë i NATO-n dhe ndoshta do të ketë paralajmërime të mëtejshme për Perëndimin që të ndalojë së ndihmuari Ukrainën të mbrohet.

Çfarëdo që të ndodhë më 9 maj, është e vështirë të shohësh që kjo luftë do të përfundojë së shpejti./Opinion.al

Pas