Life Style

A mundet një vaksinë nga hunda të largojë përfundimisht Covid-in?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:33 - 18/01/23 |
Opi Nion

Shfaqja e një varianti të ri, “shumë infektiv” të Covid-19, përgjegjës për më shumë se 40 për qind të rasteve në SHBA, ku shtrimet në spital arritën më shumë se 40,000 në ditë në dhjetor, është një kujtesë e zymtë se pandemia nuk ka përfunduar ende.

Kjo vjen pasi rriten shqetësimet për efektet e ndryshimit të qasjes së saj zero-Covid nga Kina, duke e lënë popullsinë e saj të madhe, të cilët kanë pak imunitet natyror ndaj virusit, në gjendje të rifillojnë jetën normale dhe të udhëtojnë kudo nëpër botë.

Pra, a do t’i themi ndonjëherë vërtet lamtumirë kësaj pandemie?

E mbyllur në një laborator në Bangladesh është një kuti pluhuri i bardhë i zhvilluar nga shkencëtarët në Universitetin Lancaster që mund të jetë një armë kyçe për të na ndihmuar të bëjmë pikërisht këtë.

Kjo sepse ky pluhur, kur përzihet me kripë, mund të përdoret si një vaksinë kundër Covid-19. Por ndryshe nga vaksinat aktuale të Covid, ajo nuk injektohet në krahun tuaj, por ju derdhet në hundë.

Në mënyrë thelbësore, ndërsa vaksinat e tjera zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të rënda dhe vdekjes, shpresa është që kjo, e quajtur ViraVac, të jetë më e suksesshme në uljen e rrezikut për t’u infektuar në radhë të parë.

Mund të përfaqësojë një ndryshim detar në qasjen ndaj vaksinimit kundër Covid dhe potencialisht edhe viruse të tjera të frymëmarrjes.

ViraVac bazohet në një vaksinë të spërkatur rreth hambarëve për të ndaluar një formë të koronavirusit te pulat. Është një nga rreth një duzinë vaksinat e hundës Covid që po zhvillohen.

Njëra prej tyre përfshin një vaksinë nazale me dy doza që po prodhohet tani në Indi, e cila është zhvilluar nga Universiteti i Uashingtonit në SHBA dhe është miratuar në Indi si një vaksinë parësore dhe si një përforcues.

Diku tjetër në mbarë botën, shkencëtarët janë përpjekur të perfeksionojnë vaksinat e tyre të hundës, sepse sa më shumë që mësojmë për virusin, aq më shumë disa besojnë se synimi i sistemit imunitar në këtë mënyrë është shansi më i mirë për të ndalur për mirë marshimin e Covid.

Me injeksionin standard, mbrojtja ndryshon sipas vaksinës dhe variantit kundër të cilit përballet.

Pas