-U tha në Opinion

A ka përfituar financiarisht nga postet publike? Si përgjigjet Meta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:45 - 04/01/21 |
Opi Nion

Presidenti i vendit Ilir Meta ka qenë ketë mbrëmje në emisionin “Opinion” në një intervistë të plotë të jetës politike.  Pjesë e rubrikës “Rrëfimi i rrallë i…” Meta solli përballë gazetarit Blendi Fevziu një rrëfim të veçantë nga ambjentet e Presidencës. Cili qe angazhimi i tij në lëvizjen e Dhjetorit, përfshirja në Partinë Socialiste, jeta e tij si Kryeministër e më tej vendimi për krijimin e LSI, raportet me Ramën, Berishën dhe të tjerë eksponentë politikë.

Gjithashtu Meta u pyet edhe për raportin me paranë dhe pasurinë, ndërsa tha se është një raport tepër i largët dhe të gjitha vendimet e tij, kanë qenë publike e lehtësisht të verifikueshme.

Pjesë nga intervista

Pyetje: Çfarë raporti keni me paratë?

Presidenti Meta: Është një raport tepër i largët, për arsye sepse unë asnjëherë në shtëpi nuk kam bërë pazare dhe nuk para merrem me menaxhimin.

Pyetje: Nuk flas për lekët e xhepit, po flas për pasurinë në përgjithësi.

Presidenti Meta: Në përgjithësi dhe tërësi,  Unë  jam një njeri që ky mund të jetë interesi i fundit,  për atë detyrim që njeriu ka ndaj familjes.

Pyetje: A keni përfituar po e quaj ekonomikisht dhe financiarisht nga postet që keni pasur?

Presidenti Meta: Është pyetja më absurde që mund të bëhet në rastin tim.

Për arsye se, të gjitha aktet dhe vendimet e mia kanë qenë publike, lehtësisht të kontrollueshme dhe verifikueshme.

 

Pas