Aktualitet

A janë shqiptarët një prej 12 fiseve të zgjedhura?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 00:50 - 05/05/16 |
b.f

Nëse bota do mësojë të vërtetën për shqiptarët atëherë historia botërore do të shkruhet ndryshe. Në foto është Dhjetë Frankshi i cili daton në Maj 1905,ky emetim është rreth shtatë vite para shpalljes se pavarsisë hedh dritë më shumë se të gjithë librat e historisë mbas kësaj date të marra së bashku.

Qarqe të caktuara europiane antishqiptare qëllimisht kanë bërë shkatërrimin e historisë të një prej 12 fiseve të përzgjedhur.Çfarë fshihte Aleksandri, Pirro, Bardhyli, Teuta, Skëndërbeu pse ky komb di kaq shumë pak për historinë.

Pse shumë prej Perandorëve romakë dhe Papëve vinin nga ky popull,Kush e zhduku yllin e Davidit nga flamuri më i vjetër në botë.

Pse kombe të ndryshëm kanë mijra fjalë nga shqipja e vjetër në gjuhët e tyre.Çfarë flitet në librin e shënjtë që papët i dorëzojnë njëri tjetrit.Pse të gjithë kanë frikë nga hakmarrja profetike e cila çon në ndërtimin e rendit të ri botëror.

Pse “të zgjedhurit”gradualisht po rregullojnë formën fillestare të Fisit të zgjedhur i cili quhej “Njerzit e Artë”9 (Arianët)  Përshkak të pastërtisë dhe bukurisë.Pse përkthimi i leksikor i kësaj fjale përkon çuditërisht me emrin Ilir?

Pse shumë sundimtarë në Amerikë,Afrikë,Azi,Europë zgjidhnin drejtues në vëndin ku Lind Dielli.(Argjentinë,Egjipt,Turqi,Itali,Vatikan,Arabi etj).

Pse raca e zgjedhur ngjall frikë të përhershme tek të ardhurit inferiorë.Pse urdhëruan prishjen e objekteve të kultit si mbartëse të dëshmive që do hidhnin dritë në shekuj.

Çfarë fshihet në nëntokën e të zgjedhurve dhe pse ka qënë kaq e ngadaltë nxjerrja e tyre në dritë.A ka qënë shkruar shqipja në alfabet tjetër dhe pse iu ndryshua…

Janë me qindra pyetje me përgjigje.Një gjë është fakt,ky shekull është i Njerzve të Artë.”Ata po kujdesen për këtë.

Nga: Ferdinand Veliu

KOMENTO (6)

Shkruaj nje koment

  1. Që shqiptarët janë Arianë ajo nuk do mënd.Por ky shkrim ngre shumë pyetje që duam apo nuk duam qëndrojnë.Llulush do apo nuk do raca shqiptare është unike dhe gjuhët e botës jam i bindur se kanë rrjedhur nga ne.Periudha Dorike që përmënd ti është nja 4500 vjet më vonë.Në atë kohë kur Arianët e vjetër prej troje i përzunë këta iranianët dhe indianët sanskrit të tu ishin majmunë.

  2. Behet fjale per tezen e nje race unike te quajtur dinarike e cila perfshin pikerisht trojet e fiseve ilire. Bosnja, Kroacia, Mali i Zi, Shqiperia, Dardania bashke me pjeset qe sot jan nen Serbi, Nje pjese e Maqedonise, dhe nje pjese e Greqise. Kudo ku do te udhetoni ne keto vende do te dalloni tipologjine e kesaj rrace. Njerez bardhosh me floke te geshtenje, shtat lart.

  3. O megallomanet shqiptare, para se te shkruani mbi delirin e madheshtise se shqipatereve si rrace e perzgjedhur, qe eshte nje crregullim i rende psikiatrik, konsultohuni me fjalore, qe per fatin e mire i gjeni edhe online tani. Une do t’ju shpjegoj vetem kuptimin e nje fjale- fjales Arian – Fjala “ariane” rrjedh fjala Sanskrit Arya, आर्य, qe do te thote “fisnik” apo “arstokrat.” Kjo fjale eshte perdorur si nje vete-përcaktim nga njerezit e lashtë indo-iraniane dhe eshte perdorur nga njerezit indike (ata qe jetojne ne Indi) te periudhes Vedic, ne Indi, per t’iu referuar klases fisnike dhe vendndodhjes gjeografike te njohur si Āryāvarta ku kultura Indo-Aryan u bazua. popollsia qe emigroi ne Iran e perdori kete term si nje emertim etnik per veten e tyre ne shkrimet e shenjta Avest dhe fjala formoi burimin etimologjik te emrit te vendit Iran, pasi ne ate kohe quhej Persi. Ne shekullin e 19, besohej se ky term ishte gjithashtu nje veë-percaktim qe perdorej nga te gjitha gjuhet proto-indo-evropiane, nje teori qe tani eshte braktisur plotesisht. Studiuesit theksojne me te mdhe se, edhe ne kohet e lashta, ideja e te qenit “arian” ishte nje perkatesi fetare, kulturore dhe gjuhësore, po jo raciale… Tani nese ju doni te besoni qe ne jemi rrace e paster arixhiu (rome- nga india) kjo eshte pune e juaja, po nuk perputhet me karakteristikat tona fizike, as ne koket e lashta kur na kane pershkruar studius greke e romake.

Pas