Aktualitet

A e cënoi sovranitetin Yuri Kim me Berishën? Përgjigjet Meta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 17/09/21 |
Opi Nion

Presidenti, Ilir Meta, në një prononcim për media nga Korça, është pyetur nga gazetarët nëse ambasadorja Kim ka cenuar sovranitetin kombëtar lidhur me Berishën.

Meta duket se iu shmang pyetjes mbi ndërhyrjet e ambasadores Kim në arenën e brendshme politike, por theksoi se sovraniteti është respektimi i vullnetit të qytetarëve.

“Sovraniteti është respektimi i vullnetit të qytetarëve. Sovranitetin e mbron vetë sovrani, qytetari që nuk shet votën, kur nuk e trgton në këmbim të gjërave të momentit. Përsa i përket sovranitetit, pa asnjë diskutim, fjala kyç për dekadad që vijnë për Shqipërinë është pikërisht sovranitet.

Që do të thotë duhen përmbushur detyrimet ndaj NATO-s, ku jemi anëtarë prej kohësh dhe Bashkimit Europian, ku duam të anëtarësohemi. Gjithë detyrimet tona në raport me këto institucione dhe organizata i kemi përcaktuar në Kushtetutën e Shqipërisë.Unë besoj se është e rëndësishme që t’i kthejmë sovranitetin qytetarëve.

Ata të mos injorohen më, ata të mos përjashtohen më, ata të mos vendosen përpara faktit të kryer, ata mos të jenë më viktimë e arbitraritetit dhe e kulisave të elitave të cilat kanë kërkuar dhe kërkojnë ta nxjerrin këtë sistem jashtë kontrollit të qytetarëve. Është bërë një hap me 25 prillin por hapa më të mëdhenj pritet dhe pa asnjë diskutim do të ndodhin në të ardhmen”, tha Meta.

Pas