Aktualitet

A do të ketë shtrëngim masash? Alimehmeti: Imunizimi ndaj Covid në masën 70%


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:03 - 30/10/21 |
Opi Nion

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti, thotë se popullsia shqiptare ka arritur një imunizim në masën 70% ndaj koronavirusit. Në një intervistë për News24, Alimehmeti tha se sezoni i dimrit pritet të jetë më i butë përsa i përket situatës epidemiologjike në krahasim të një viti më parë.

 “Studimi i Akademisë së Shkencave, doli 73.3% imuniteti, patjetër që kjo është në rritje. Por në nivel shteti, kjo shifër është më poshtë. Por ndërkohë janë shtuar vaksinimet. Do të thoja fare mirë që në Shqipëri si mesatare, 38% e popullatës e kanë kaluar në mënyrë natyrore dhe plus kemi të vaksinuar. Ne qëndrojmë diku te 70% e imunizimit, që është shifër e lartë, por jo e mjaftueshme. Pa i dhënë notë situatës së menaxhimit, por them se nga ky moment nuk duhet të ketë diskutime mbylljeje, nëse qëndrojmë në këto ritme që jemi”, tha Alimehmeti.

Rastet problematike që paraqiten në spitale sipas mjekut, reflektohen te ata persona që nuk kanë imunitet.

“Ndjekja spitalore është primare. Shifrat nuk i kemi aq të larta fatmirësisht, siç kemi qenë në janar-shkurt. Në këto momente që flasim kemi të shtruar 160. Shohim që shumica dërrmuese janë persona të pa imunizuar. Po t’i pyesësh sot që a do të vaksinoheshin nëse e do e dinin këtë situatë, ato do të thoshin po patjetër”, tha mjeku.

 

Pas