Aktualitet

A do të jetë Tahiri ministri i ri i Drejtësisë?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:49 - 09/11/15 |
b.f

TIRANË- Kryetari i LSI ka mbërritur sot, menjëhere pas publikimit të lajmit për doreheqjen e ministrit te drejtesise ne zyren e kryeministrit Rama. Ne fakt, ky duket te jete dhe takimi i pare i vertete mes tyre pas shoë- t te se premteve ku te dy shfaqeshin perpara kamerave duke u perpjekur te japin pershtypjen se gjithcka po shkon mire.

Asgje me shume se ndryshimet ne kabinetin qeveritar eshte tema qendrore e takimit te sotem. A do te kete konsensus mes paleve? Ende nuk mund te thuhet asgje me siguri. Ajo qe Ilir Meta ka lene te kuptohej qarte gjithe keto kohe eshte kerkesa e palekundur per ndryshime ne qeveri,qe me shume se impulse kerkon “koke” ministrash. Saimir Tahiri dhe Damian Gjiknuri jane emrat per te cilet Meta nuk ka dhënë konsensus per t’i patur ne qeverine qe mbahet ne kembe edhe me votat e deputeteve te LSI.

Te dy keta emra, duket se kane shkaktuar pakenaqesi per shkak te perfshirjes,qe sipas zerave ne LSI kane patur ne aferen e CEZ,ku pas perfoljes se Ilir Metes, qendronin keta ministra. Por cfare do te ndodhe pas doreheqjes ne Nacos? A do te jete Saimir Tahiri ministri i ri i drejtesise? Ky zevendesim eshte perfolur kohe me pare por nuk dihet se cfare mbeshtetje do te jape aleati i socialisteve nderkohe qe nje mdryshim i tille do te kerkoje rrokade ne qeveri per shkak te ndryshimit te ekuilibrave mes PS dhe LSI.

Edhe pas perpjekjeve qe Edi Rama ka bere per te mare deputete nga parti te tjera,ai ende nuk e ka numrin e duhur per te votuar nje kabinet pa mbeshtetjen e LSI.

Kjo,duket te jete dhe “lufta e ftohte” qe mban peng marredheniet, ndersa ankthi ka perfshire ministrat aktuale dhe emrat e perfolur per poster vakant ne qeveri.

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Pas