Aktualitet

A do e njohë shkarkimin e GJK? Meta: S’do ketë bravë shtesë në PresidencëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:37 - 09/02/22 |
Opi Nion

Në konferencën për mediat të mbajtur ditën e sotme, Presidenti Ilir Meta është pyetur nga gazetarët nëse Gjykata Kushtetuese do të vendoste për shkarkimin e tij, a do ta pranonte këtë vendim.

Kreu i shtetit u shpreh se nuk do të ketë asnjë bravë shtesë në Presidencë dhe nuk do të blindohet asnjë derë.

“Ju thoni nëse 24 korriku është sot. Unë do të doja të ishte që dje. Nuk do të ketë asnjë bravë shtesë në institucionin e presidentit. Nuk do të blindohet asgjë. Më 24 korrik ju kam premtuar që do të bëj një festë e më pas aty është populli i dy marsit, është shtuar shumë kohët e fundit. Kësaj kohe sidomos me falsifikimet e fundit është i irrituar, por ne duhet të vetëpërmbahemi. Nuk varet vetëm nga presidenti. Kur kërcënohet rendi kushtetues në Republikën e Shqipërisë, ku nxitet artificialisht  një konflikt si ato që kemi parë,  dhe ju i dini kush i ka nxitur dhe tashmë filmi dhe teatri janë rrëzuar, sigurisht që presidenti do jetë njësh me Kushtetutën me interesin publik, kombëtar me pluralizmin politik. Ta harrojnë ata që kanë menduar në mënyrë mafioze, gjithë ata rilindas vendas dhe ndërkombëtar, vendas mavi dhe blu, se do të varrosin de facto pluralizmin politik në Shqipëri dhe do dhunojnë popullin e Shqipërisë, do dëshpërohen pa fund. Do të marrin përgjigjen e merituar. Për këtë ju jap fjalën. Jam Ilir Meta u them atyre o superbudallenj”, tha Meta.

Pas