Kronikë

74 vite burg për trafikantët e emigrantëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:37 - 23/05/22 |
Opi Nion

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka dhënë dënimin për 20 ndaluarit e operacionit “Crystal Eagle”.

13 prej tyre janë dënuar me burg, që në total shkon 74 vite burg. Ata janë dënuar për “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, më shumë se një herë, kryer në formën e grupit të strukturuar; “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i

municionit”.

Klandestinët kalonin nëpërmjet tre korridoreve, (Shqipëri-Gjermani-R.Domenikane në Meksikë- SHBA; Shqipëri-Bullgari-Francë-Republika Domenikane- SHBA; Shqipëri-Francë-Londër-R.Domenikane-SHBA), por gjithashtu edhe në Kanada dhe në Mbretërinë e Bashkuar. Për të finalizuar operacionin “Crystal Eagle” u desh edhe ndihma e shërbimit diplomatik të Sigurisë në US Embassy i (DSS-OCI) Tirana.

1.Bukurije Byber Ahmetaj, 8 vjet burg

2.Elvis Kujtim Ahmetaj, 6 vjet e 8 muaj

3.Fatmir (alias Elvis) Shaban Qema, 8 vjet burg

4.Eduart Haxhiu, 7 vjet e 4 muaj burg

 1. Altin Memaj, 8 vjet burg

6.Blerim Sali Coka, 8 vjet burg

 1. Azem Tanushi, 7 vjet e 4 muaj burg
 2. Arselda Leonat Memaj shpallet e pafajshme
 3. Xhelil Daut Dautaj, 4 vjet burg
 4. Mark Ndue Gjinaj, 5 vjet
 5. Shkëlzen Byber Avduli, 2 vjet e 4 muaj burg
 6. Klajdi Engjell Llika, 2 vjet e 4 muaj burgim
 7. Ervilma Viktor Bezati, e pafajshme
 8. Gëzim Dylber Gjona, i pafajshëm
 9. Admir Spahia, 2 vjet e 4 muaj burg
 10. Juxhin Artjan Tirana, 2 vjet e 4 muaj burg
 11. Drita Sadriaj, 4 vjet shërbim prove
 12. Arian Koldashi, i pafajshëm
 13. Aida Cenaj, 4 vjet shërbim prove

20. Ilir Ferati, 2 vjet e 4 muaj burg.

Pas