-Shëndeti

5 strategji për të larguar ankthin dhe për të qenë në humor të mirë  Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:59 - 07/11/21 |
Opi Nion

Për të përballuar ankthin në mënyrën më të mirë, ne mund të vendosim strategji të vogla ndihmëse për të kaluar një ditë të keqe

Për shembull, ilaçet natyrale ndihmojnë për të rifituar mirëqenien me thjeshtësi dhe ëmbëlsi. Përdorni fuqinë e vajrave esencialë për të krijuar aroma të personalizuara dhe për të aktivizuar relaksim të thellë. Uji është rigjenerues dhe qetëson mendjen. Po sikur ta ktheni shtëpinë tuaj në një banjë të vogël?

Frymëmarrja

Përqendrimi në ritmin e frymëmarrjes është një mjet i thjeshtë, për t’u përdorur në çdo kontekst, për të dalë nga një situatë stresuese dhe për të gjetur qetësinë. Një gabim i shpeshtë? Shmangni përshpejtimin e ritmit. Jini të vetëdijshëm për frymëmarrjen tuaj.

Mbyllni sytë dhe ndjeni se ajri hyn në trup nga vrimat e hundës dhe kalon përmes qiellzës, trakesë dhe mushkërive. Ndërsa nxirrni, vizualizoni rrjedhën e oksigjenit nëpër organe mbrapsht, përpara se të ktheheni në realitet. Disiplina të tilla si metoda Feldenkrais mund t’ju ndihmojnë të gjeni energji dhe vitalitet falë një qasjeje të ndërgjegjshme ndaj frymëmarrjes, strategjia e parë për të luftuar një sulm ankthi.

Stretching

Kalimi i tepërt i orëve në një tavolinë ose qëndrimi në këmbë ju tendos shpinën, si dhe shkakton bllokime dhe tension të muskujve. Veproni menjëherë dhe çdo ditë sigurohuni që t’i kushtoni të paktën një çerek ore mirëqenies suaj. Kur një mesazh dhimbjeje vjen nga trupi, është një simptomë që ne kemi injoruar nevojat tona për një kohë të gjatë. Tërheqja e përditshme do t’ju lejojë të aktivizoni një rutinë të thjeshtë për ta përsëritur sa herë që ju nevojitet. Lëvizni trupin ngadalë dhe fokusohuni në pikat ku ndjeni më shumë tension. Përpara se të lëvizni një gjymtyrë, lëvizni sytë: ndjekja e drejtimit përmes shikimit lehtëson dhimbjen e qafës dhe ju lejon të bëni më shumë lëvizje. Rritja e fleksibilitetit dhe harmonisë në nivelin e trupit favorizon relaksimin dhe ka një efekt pozitiv psikologjik.

Fantazia

Sipas disa eksperimenteve shkencore, të imagjinosh një peizazh relaksues ka një efekt relaksues edhe nëse nuk jemi në të vërtetë të pranishëm në vendin fizik, a e dini?

Mbyllni sytë, imagjinoni një vend, real apo imagjinar, që mund t’ju japë paqe dhe qëndroni për disa minuta sikur të ishit brenda skenës. Përdorni imagjinatën tuaj për të kaluar këtë vend dhe për ta banuar atë, për të perceptuar ngjyrat, ajrin dhe atmosferën e tij. Për disa mund të jetë shtëpia e pushimit gjatë fëmijërisë, një pyll apo një kënd fantastik në të cilin nuk kemi qenë kurrë, në gjendje të ndezë imagjinatën.

Nëse ju pëlqen të punoni me imazhe, provoni stërvitjen autogjenike, një teknikë shumë e fuqishme relaksimi që mëson se si të menaxhoni emocionet përmes përdorimit të frymëmarrjes, muzikës dhe shtjellimit të shtigjeve të drejtuara.

Uji

Uji ka një fuqi shumë të lartë rigjeneruese. Në ditë të caktuara, kur lodhja dhe rënia e humorit e shuajnë entuziazmin, një dush ose banjë e nxehtë ndihmon për të rifituar menjëherë energjinë.

Përdorni një sfungjer natyral për të masazhuar butësisht trupin tuaj. Për një efekt spa, përgatitni një qese të vogël, duke përdorur tyl, në të cilën hidhni disa lugë tërshërë, sodë buke ose niseshte orizi, të aftë për të zbutur dhe shëruar epidermën.

Shtoni disa pika vaj livando, neroli, tuberoz, grejpfrut ose vaj esencial të portokallit të ëmbël në vaskë për një dozë humori të mirë.

Aktiviteti fizik

Siç është vërtetuar nga studime të shumta, të bësh sport ndihmon metabolizmin dhe ka efekte pozitive në prodhimin e endorfinës, aq sa ndikon në sistemin imunitar dhe përmirëson vetitë natyrale analgjezike të trupit.

Zgjidhni një sport që mund të ndihmojë entuziazmin tuaj: me kalimin e kohës ai do të bëhet një zakon me të cilin do të mbaheni në formë dhe të çlironi emocione negative. Noti, çiklizmi, vrapimi, kërcimi ndihmojnë ndjenjën e ekuilibrit, e bëjnë trupin harmonik dhe … e bëjnë mendjen më të lehtë!

Ecja për të paktën 20 minuta çdo ditë rekomandohet nga OBSH si një terapi e përditshme që mund të luftojë depresionin dhe sëmundjet degjenerative./Opinion.al

 

Pas