Aktualitet

Grabitja, 5 në kërkim. Në shtëpinë e Muratajt filma me…


               Publikuar në : 15:54 - 18/04/19 |
geliano fataj

Të paktën 5 persona janë shpallur në kërkim nga policia, për grabitjen e 6.5 milionë eurove në Rinas. Hetimet janë shtrirë dhe në Kosovë, ndërsa ka dyshime se automjetet që u përdorën në grabitje të jenë futur nga Kosova.

Gjithashtu Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar të administrojë hyrje-daljet e familjarëve të Admir Murataj në Kosovë, pasi dyshohet se gjatë arratisë 47-vjeçari është fshehur atje.

Autoriteteve kosovare u janë kërkuar edhe të dhënat e hetimeve mbi 2 grabitje me armë që kanë ndodhur në vendin fqinj ku dyshohet se ka qenë i përfshirë Murataj.

Pas shqyrtimit të kamerave të sigurisë, ka dyshime se një prej grabitësve në aeroportin e Rinasit është ish-ushtarak. Në video është parë se një nga autorët, mban pozicion trupor dhe automatikun, në mënyrë identike me persona të specializuar si komando.

Ndërkohë pas kontrollit në vilën e Admir Muratajt në Fushë-Prezë, policia zbuloi detaje të tjera mbi jetën trurit të grabitjeve. Në kuzhinën e vilës, efektivët mësohet se gjeten disqe me filma të njohur për grabitjen e bankave, mes tyre edhe më i famshmi “Point break”./Opinion.al

Pas