Life Style

5 gjëra të çuditshme që ndodhin me trupin tuaj kur bini në dashuriBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:17 - 17/07/22 |
Opi Nion

A e keni menduar ndonjëherë se si ndikon dashuria në trupin tuaj? Ka disa gjëra që përmirësohen dukshëm në trupin tuaj kur goditeni nga shigjetat e rrufeshme të dashurisë.

Zemra juaj punon më mirë dhe hormonet tuaja përshtaten.

Dashuria aktivizon të njëjtët receptorë nervorë si droga.

Dashuria rrit sekretimin e hormonit oksitocinë (i njohur si hormoni i dashurisë), i cili ndihmon në forcimin e kujtesës sonë.

Një hulumtim ka treguar se kur flisni për dashurinë dhe personin që ju intereson, nëse hani diçka më pas, do t’ju duket shumë më e ëmbël sesa nëse e keni ngrënë në një fazë tjetër të jetës tuaj.

Dashuria rrit volumin e zërit tuaj dhe zakonisht femrat e dashuruara kanë tendencë të flasin pak më mprehtë.

Pas