-U tha në Opinion

49 dekorata në 22 ditë, Meta: Dekorova dhe babain e ministres Balluku


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:57 - 15/04/21 |
el ida

Presidenti i vendit Ilir Meta është pyetur në emisionin “Opinion”, lidhur me numrin e lartë të dekoratave të dhëna prej tij, veçanërisht gjatë 22 ditëve të fundit.

Gazetarja Fatjona Mejdini tha se sipas statistikave në 22 ditët e fundit, Presidenti Meta ka dhënë 49 dekorata për njerëz të gjallë dhe të vdekur.

“Paraardhësit tuaj këtë numër e kanë dhënë për 5 vite. Në 4 vite ju keni dhënë më shumë se 1 mijë dekorata. A është kjo influencë politike, që po e përdorni këtë numër dekoratash për të pasur përfitim politik”, pyeti gazetarja.

Presidenti e cilësoi dhënien e dekoratave një aspekt të punës së tij, duke shtuar se gjithçka është bërë bazuar në kritere.

“Kjo është qesharake. Është funksion i presidentit. Ata nuk kanë këtë shqetësim, atyre shqetësimi ju lindi kur u dekorua Avni Rustemi, që nuk ishte dekoruar asnjëherë. Unë dekorova dhe babain e ministres Balluku. Sepse ma sollën, sepse ka qenë kampion”, u shpreh Presidenti duke shtuar se në këtë situatë që parlamenti nuk ka shumë ligje, një nga detyrat e presidentit është dhe kjo./Opinion.al

 

Pas