Life Style

4 zakone toksike që ju pengojnë çdo ditë lumturinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:01 - 04/10/22 |
Opi Nion

Ju jeni i fshehtë me ndjenjat

Shpesh na thuhet se nuk duhet të shfaqim emocione të pakëndshme. Kjo histori i përket fëmijërisë, ku prindërit na thoshin “Mos qaj” ose “Mos u trishto për kaq gjë”. Fshehja e emocioneve negative mund të sjellë pasoja. Sipas ekspertëve, ju duhet t’i tregoni edhe emocionet negative, pasi në momentin që do të ndjeni ato pozitive, do të dini të bëni diferencën.

Mundoheni të jeni njeri perfekt

Ju mendoni se nëse nuk bëni gabime jeni një njeri perfekt. Kjo është e gabuar. Nga gabimet, mësojmë shumë në jetë. Ndonjëherë teksa gabojmë, ndjejmë edhe lumturi. Prandaj, mos e ndaloni veten aq shumë, pasi edhe nga gabimet mund të fitoni disa copëza lumturie.

Fajësoni cdokënd

Vonoheni në punë? Fajësoni trafikun. Nuk merrni asnjëherë përgjegjësitë për gabimet tuaja, por gjithmonë luani rolin e viktimës.

Mbani qëndrim

Së pari, mëria mund të kenë efekte negative në shëndet – nga depresioni i butë deri te problemet akute kardiovaskulare. Dhe është shumë e vështirë të jesh i lumtur kur je në depresion ose vuan nga probleme të zemrës.

Pas