Bota

36 të vdekur nga rrufeja dhe përmbytejet gjatë 24 orëve të fundit në IndiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:05 - 25/09/22 |
Opi Nion

Të paktën 36 persona në Indinë veriore kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit nga moti i keq që ka përfshirë vendin.

Zyrtarët thonë se 12 prej tyre humbën jetën pasi u goditën nga një rrufe.

Në të gjithë shtetin verior të Uttar Pradesh, të paktën 24 njerëz u vranë,pasi shtëpitë e tyre u shembën nga reshjet e vazhdueshme të shiut tha komisioneri i ndihmës Shri Ranvir Prasad.

Rrufeja është një dukuri e zakonshme gjatë sezonit të musonit të Indisë, i cili zgjat nga qershori deri në shtator.

Shkencëtarët indianë thonë se ndryshimet klimatike kanë rritur numrin e goditjeve të rrufeve, shumë prej të cilave kanë qenë vdekjeprurëse./Opinion.al

Pas