Bota

Luftojnë kundër Rusisë, 36 mijë gra në ushtrinë ukrainase


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:48 - 28/02/22 |
Opi Nion

Pas sulmeve ruse, qytetarët ukrainas janë armatosur dhe iu janë bashkuar vullnetarisht trupave për të mbrojtur vendin.

Një nga faktet që ka tërhequr më shumë vëmendjen, është numri shumë i madh i grave që po japin kontributin e tyre ushtarakisht.

Nga mediat vendase mësohet se 36 mijë gra i janë bashkuar ushtrisë ukrainase, por në fakt numri i tyre është shumë madh. Në rrjete sociale shpërndahen foto, ku shumë gra ukrainase shfaqen me veshjet e tyre ushtarake, si edhe me armatime nga më të ndryshme, në krah të të gjithë ushtarëve të tjerë ukrainas.

Ndërkohë në shumë raste të tjera kontributi i tyre është duke ndihmuar me përgatitjet e armatimeve artizanale, siç janë bombat molotov. Në një reportazh të BBC, shumë gra në Dnipro shfaqeshin duke përgatitur me shishe birre bomba molotov, për t’i ardhur në ndihmë ushtrisë.

Pas