Bota

30 tornado goditën SHBA/ 83 të vdekur dhe me dhjetëra të zhdukur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:15 - 12/12/21 |
Opi Nion

Po vijojnë kërkimet për të mbijetuar në pjesë të gjashtë shteteve amerikane të shkatërruara nga tornadot e fuqishëm që kanë lënë të paktën 83 të vdekur.

BBC shkruan se dhjetëra të tjerë janë të zhdukur dhe qytete të tëra u shkatërruan nga rreth 30 tornado të premten.

Presidenti Biden ka shpallur gjendje fatkeqësie në Kentaki, shteti më i prekur.

Më shumë se 70 njerëz kanë vdekur në këtë shtet, ndërsa numri i të vdekurve pritet të rritet mbi 100.

Kongresmeni James Comer, duke punuar me shpëtuesit në qytetin e rrënuar të Mayfield, tha se tornado atje ishte më i madhi i parë ndonjëherë.

“Është dëmi më shkatërrues i stuhisë që kam parë gjatë gjithë jetës sime. Ne kemi pasur tornado që kanë qenë të njëjtën gjatësi si ky tornado, por nuk kemi pasur kurrë një me gjerësinë e tij,” tha ai.

Dyzet njerëz janë shpëtuar nga fabrika e shembur e qirinjve në Mayfield, por 60 të tjerë janë të zhdukur dhe Guvernatori i Kentakit, Andy Beshear, i cili ka vizituar vendin e ngjarjes, tha se nuk kishte gjasa të kishte më shumë të mbijetuar./Opinion.al

Pas