Aktualitet

30 qershori, Gjykata Kushtetuese:Tërhiqemi për vendim, e deklarojmë sipas afateve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:41 - 02/11/21 |
Opi Nion

Ka përfunduar seanca në Gjykatën Kushtetuese për shqyrtimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Pasi ka dëgjuar të gjitha palët, drejtuesja e kësaj gjykatë, Vitore Tusha, ka deklaruar se vendimi do të publikohet brenda afateve të caktuara.

Gjatë seancës së sotme palët kanë debatuar me njëra-tjetrën, pasi pala paditëse që është Shoqata e Bashkive ka kërkuar që Gjykata Kushtetuese të shpall të paligjshme zgjedhje lokale të vitit 2019.

Jordan Daci, përfaqësusi ligjor i Shoqatës së Bashkive ka thënë se nuk duhet marrë parasysh opinioni i Komisionit të Venecias. Ndërkohë përfaqësuesit e Kuvendit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve kanë deklaruar se zgjedhjet janë të ligjshme dhe shtyrja e tyre ishte e jashtëligjshme.

KQZ një nga palët e interesuara në këtë çështje ka thënë: pretendimet e ngritura nga pala kërkuese nuk qendrojnë. Për zgjedhjet e 30 qershorit 2019 KQZ është bazuar tek Dekreti i Presidentit të nentorit 2015. Në vitin 2019 vendi ka qenë në fushtate zgjedhore dhe KQZ ka qenë në përfundim të përgatitjeve.

Sakaq, Vitore Tusha, kryetare është shprehur: Do tërhiqemi për vendim, dhe do e deklarojmë sipas afateve.

Gjykata Kushtetuese ka afat 30 ditë për dhënien e vendimit./Opinion.al

 

Pas