-Kulturë

29 vjet nga shpërbërja e Bashkimit Sovjetik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:54 - 26/12/20 |
Opi Nion

 Si sot 29 vjet më parë (26 dhjetor 1991) Bashkimi Sovjetik u shpërbë. Një vendim i Sovjetit Suprem konfirmoi pavarësinë e ish -republikave Sovjetike dhe krijimin e Komonuelthit të Shteteve të Pavarura (CIS). Një ditë më parë, presidenti i atëhershëm i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbachev, udhëheqësi i tetë dhe i fundit i Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike (BRSS), kishte dhënë dorëheqjen dhe ja dha kompetencat e tij, së bashku me kodet e arsenalit bërthamor Sovjetik, Jelcinit. Në orën 7:32 pasdite, natën e 26 Dhjetorit, flamuri i kuq u hoq nga Kremlini dhe u zëvendësua me flamurin rus para-revolucionar.

Që nga janari 1991, Bashkimi Sovjetik ishte vendi më i madh në botë, duke mbuluar 22,400,000 kilometra katrorë, pothuajse një të gjashtën e sipërfaqes së Tokës. Popullsia ishte 290 milion dhe 100 kombësi të veçanta jetonin në kufijtë e tij.

Ai gjithashtu kishte një arsenal prej dhjetëra mijëra armë bërthamore dhe sferën e tij të ndikimit, e ushtruar përmes mekanizmave të tillë si Traktati i Varshavës, i shtrirë në të gjithë Evropën Lindore. Brenda një viti, Bashkimi Sovjetik pushoi së ekzistuari.

Rënia e Bashkimit ishte një ngjarje komplekse dhe e shumanshme dhe nuk mund të kufizohet në një kauzë të vetme, por ishte një pasojë e faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm, politik, ekonomik, ushtarak, shoqëror, ndërsa faktori bërthamor gjithashtu luajti një rol të rëndësishëm .

Fundi i Bashkimit Sovjetik shënoi fundin përfundimtar të Luftës së Ftohtë./Opinion.al

Pas