Bota

29 milionë të infektuar me COVID-19 në botë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:34 - 13/09/20 |
Opi Nion

Numri i të infektuarve me COVID-19 në të gjithë botën ka arritur në rreth 29 milionë . Shtetet e Bashkuara mbeten vendi me më shumë infeksione, më tepër se 6.4 milionë raste.

India ia ka kaluar Brazilit, duke zënë vendin e dytë me 4.7 milionë . Infeksionet në shtetin më të madh të Indisë, Maharashtra, që përfshin kryeqytetin financiar të vendit, Mumbai, arritën në 1 milion, duke frenuar përpjekjet e vendit për të ringjallur ekonominë.

Brazili ka 4.3 milionë raste. Një artikull në revistën New England Journal of Medicine arrin në përfundimin se përdorimi i maskës nga të gjithë “mund të ndihmojë në zvogëlimin e fuqisë së sëmundjes dhe të bëjë që një pjesë më e madhe e infektimeve të reja të jenë pa simptoma”.

Nëse ky përfundim është i saktë, thuhet në artikull, përdorimi i maskës mund të shërbejë si një formë vaksinimi “që do të sillte imunitet dhe në këtë mënyrë do të ngadalësonte përhapjen e virusit”, ndërkohë që bota është në pritje të një vaksine./ VOA

Pas