Bota

28 viktima nga konsumimi i alkoolit në IndiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:37 - 26/07/22 |
Opi Nion

Të paktën 28 ​​persona kanë humbur jetën dhe 60 të tjerë janë sëmurë nga konsumimi i pijeve toksike në shtetin Gujarat të Indisë perëndimore, ndërkohë që 30 prej tyre janë në gjendje të rëndë.

Sipas zyrtarëve vendase vdekjet ndodhën në rrethet Ahmedabad dhe Botad të këtij shteti, ku prodhimi, konsumi dhe shitja e alkoolit janë të ndaluara.

Gujarat është shteti i lindjes së kryeministrit Narendra Modi, në të cilin ka disa dyqane pijesh alkoolike të autorizuara nga qeveria ku banorët me leje të veçanta shëndetësore dhe të huajt mund të blejnë alkool.

Viktimat në Gujarat ishin kryesisht fshatarë, thanë zyrtarët e policisë. Testet paraprake laboratorike treguan se kimikatet duke përfshirë metanolin ishin të pranishme në përzierjen e pijeve.

Policia rajonale ka sekuestruar një sasi të madhe të dyshuar me alkool të rremë, si edhe ka vënë në pranga disa të dyshuar që ishin të përfshirë në shitjen e alkoolit.

Kritikët thonë se ndalimi i alkoolit inkurajon shitjen e pijeve të paligjshme dhe shpesh të ndotura që prodhohen pa asnjë rregullore.

Vdekjet nga alkooli i prodhuar ilegalisht, i quajtur gjerësisht pije alkoolike, janë të zakonshme në Indi, ku pijet e paligjshme janë të lira dhe shpesh të mbushura me kimikate si pesticide për të rritur fuqinë, duke e bërë atë një industri jashtëzakonisht fitimprurëse.

Ky është incidenti i dytë i madh në të cilin pijet alkoolike false kanë shkaktuar një numër të madh të vdekjeve në vitin e kaluar. Në nëntor, më shumë se 30 njerëz vdiqën në shtetin lindor të Biharit, ku, ashtu si Gujarat, ka një ndalim të alkoolit.

Në vitin 2020, të paktën 120 njerëz humbën jetën pasi pinë pije të ndotura në shtetin Punjab që fqinjët e Gujarat.

 

Pas