Bota

“2033 viti që do të shpërbëhet Rusia”Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:28 - 10/01/23 |
Opi Nion

Sipas një sondazhi të ri të kryer nga Këshilli Atlantik, mendohet se Rusia mund të mos mbijetojë në dekadën e ardhshme.

Sondazhi është kryer nga 167 ekspertë të cilët ndanë idetë e gjeopolitikës në të ardhmen, lëvizjet sociale dhe politike dhe fusha të tjera në 10 vjet kanë thënë se Rusia është në rrezik të mos mbijetojë në gjendjen që është aktualisht.

Në sondazh u zbulua se 40% e ekspertëve parashikuan se Rusia do të shpërbëhej deri në vitin 2033, për shkak të revolucionit, luftës civile, shpërbërjes politike ose ndonjë arsye tjetër.

Ndërkohë 46% e të anketuarve prisnin që Rusia të bëhej një “shtet i dështuar”.

Këshilli Atlantik lajmëroi gjithashtu se evropianët nuk mendonin shpërbërjen e Rusisë, me 49% të tyre që parashikonin një ngjarje të tillë./Opinion.al

Pas