Bota

20 vjetori i Euro/Von der Leyen: Një valutë potente, simbol i unitetit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:46 - 01/01/22 |
Opi Nion

“Të gjithë e mbajmë mend herën e parë që mbajtëm një kartëmonedhë euro në dorë. 20 vjet më vonë, euro është një nga monedhat më të fuqishme në botë”. Kështu është shprehur Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von der Leyen ditën e sotme që shënon 20 vjetorin e futjes në përdorim të Euros.

“Euro pasqyron gjithashtu vlerat tona si monedhë globale për investime të qëndrueshme dhe është një simbol i fortë i unitetit”, shkruan presidentja e komisionit të BE-së Ursula von der Leyen në një postim në Tëitter.

Më 1 Janar 2002 dymbëdhjetë vende të BE-së futën në përdorim euron. Përveç Gjermanisë kjo monedhë u bë monedhë zyrtare edhe në Belgjikë, Finlandë, Francë, Greqi, Irlandë, Itali, Luksemburg, Holandë, Austri, Portugali dhe Spanjë.

Pas