Aktualitet

20 miliardë euro investime nga BE/Rama:Më ra goja mua, Shengeni rajonal…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:29 - 06/10/20 |
Al Do

Kryeministri Edi Rama ka komentuar lajmin se Komisioni Evropian synon që, gjatë dekadës së ardhshme, të investojë deri në 20 miliardë euro në Ballkanin Perëndimor.

Gjatë konferencës për shtyp, ai tha se detajimin se si do të ndahen këto investime mes vendeve të Ballkanit Perëndimore do e sqarojë me Komisionerin për Zgjerimin e Bashkimit Evropian, Oliver Varheli, që do të vizitojë nesër Tiranën.

“E pres me shume padurim se ai është nxitësi kryesor i kësaj pakete për Ballkanin Perëndimor e do dëgjoj në detaje se një herë thuhet 6, 9 pastaj 20, nesër mund të dalë 27”, tha Rama.

Kreu i qeverisë shtoi se këto janë procedura që duan një kohë të gjatë dhe se investimet vijnë pasi është hapur një horizont i ri me Shengenin rajonal.

“Kur i dëgjoni këto miliarda kini parasysh që mes nesh e tyre ka 7 dete mjafton t’ju ilustroj 1.2 mld e konferencës së donatorëve, janë, patjetër, por kanë procese nga më të ndryshmet, ne po mbarojmë shkollat me paratë e kursimet tona, për të adresuar një problem që nuk e kishim e nuk e krijuam ne se po të mos kishim rindërtimin do kishim më shumë dhe për anticovidin e gjëra të tjera.

Këto miliardat, më vjen mirë tani që janë miliarda, lidhet me gojën që më ra mua Shengeni rajonal Shengeni rajonal, dhe faktikisht po të lexoni tekstin paraprak janë miliarda pikërisht se është hapur një horizont i ri me vizionin e Shengenit.

Kështu që mos mi dëgjoni të gjitha por mos harroni se në cdo gjë që dëgjoni mund ta kapni e ta keni parasysh, është Shengeni rajonal ai që hap këtë perspektivë sot, do flasim konktretisht por e bëra këtë shpjegim jo për të nënvlerëzuar ndihmën që vjen nga BE, që është e mirëpritur, por se e di shuimë mirë se sot ti nxore një 20 mld nga goja, po të hyjmë tani në fb, do ketë nga ata që do thonë ku i cove 20 mld, paratë që jep bota nuk vinjë këtu me thes, valixhe e kanëe, por me valixhe që i bëjnë vetë llogaritë e në fund del prodokti, kohën për këtë nuk e kemi ne në dorë e kanë ata”. /Opinion.al

Pas