-Kulturë

1992/Kthimi i Ismail Kadares nga azili politik, ç’tha sa zbriti nga avioni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:51 - 25/06/21 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja

Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të premten e 8 majit 1992, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me kthimin asokohe të shkrimtarit Ismail Kadare në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Ismail Kadare mbërriti në Tiranë.

Burimi : Le Monde, 8 maj 1992, f.3

— Në ekzil për dy vjet në Francë, shkrimtari pesëdhjetë e gjashtë vjeçar Ismail Kadare u kthye në Shqipëri të mërkurën e 6 majit. « Unë mbështes demokracinë dhe qeverinë demokratike dhe do të qëndroj këtu, » tha ai kur zbriti nga avioni (Le Monde, 7 maj). — (Reuter).

Pas