-Kulturë

1942/Çfarë shkruante gazeta franceze për futbollistin shqiptar,Riza Lushta


               Publikuar në : 09:50 - 20/08/19 |
Opi Nion

Aurenc Bebja-“L’Auto” ka botuar, të mërkurën e 16 dhjetorit 1942, në ballinë, një rrëfim të rrallë për futbollistin e talentuar shqiptar nga Mitrovica, Riza Lushtën, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Ai thjesht kaloi

Në fund të verës së vitit 39, një i ri u paraqit me modesti para drejtuesve të “SO Montpellier”.

 “Unë jam një student nga Shqipëria”, u tha ai, “dhe do të doja të luaja futboll në ekipin tuaj.”

 Kandidati dha provat dhe…u integrua menjëherë.

 Por një javë më vonë, ngjarjet e detyruan atë të kthehej në Itali.

 Futbollisti në fjalë ishte Lushta, të cilin që prej atëherë e seleksionuan në Squadra Azzurra (kombëtaren italiane) dhe aktualisht luan në të majtë te Juventusi, midis Meazza-s dhe Ventimiglia-s. Dhe Juventusi mundi liderin (kryesuesin) e kampionatit, Livornon.

Drejtuesit e skuadrës së Montpellier-it pranojnë se nuk janë gati të gjejnë një sulmues të kësaj vlere…

https://www.darsiani.com/la-gazette/gazeta-franceze-1942-riza-lushta-futbollisti-i-talentuar-shqiptar-nga-mitrovica-mund-te-kishte-luajtur-per-montpellier-in-nese/

Pas