-Kulturë

(1938)/ Çifti Roosevelt pret në Shtëpinë e Bardhë princeshat e Shqipërisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:16 - 29/04/20 |
Al Do

Nga Aurenc Bebja, Francë

 “L’Intransigeant” ka botuar, të mërkurën e 16 marsit 1938, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me pritjen e motrave të mbretit Zog asokohe në Shtëpinë e Bardhë nga çifti presidencial Roosevelt, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Princeshat e Shqipërisë vizitjnë Znj. dhe Z. Roosevelt

Princeshat Maxhide, Myzejen dhe Ruhie, motrat e Mbretit të Shqipërisë, u pritën në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, ku Z. dhe Znj. Roosevelt pinë një çaj (bënë një pritje) për nder të tyre.

Më sipër : tri princeshat duke u larguar nga stacioni i trenit, të shoqëruara nga policët përgjegjës për sigurinë e tyre.

 Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania: https://www.darsiani.com/la-gazette/l-intransigeant-1938-cifti-roosevelt-priti-ne-shtepine-e-bardhe-princeshat-e-shqiperise/

Pas