-Shëndeti

15 minuta meditim ju ‘shpëtojnë’ nga stresi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:30 - 07/06/19 |
xhu lia

Meditimi është një nga mënyrat më efikase për t’u relaksuar si fizikisht ashtu edhe psikologjikisht. Sipas një studimi të publikuar nga Universiteti i Groningen, 15 minuta meditim në ditë arrijnë të kenë të njëjtin efekt me një ditë pushimi, sa i përket emocioneve pozitive.

Mirëqenia psikofizike që mbërrin nga metiditimi është e jashtëzakonshme dhe eksperienca është pozitive edhe në rastet kur dikush është fillestar në këtë teknikë.

Për shkak rutinës dhe jetës së përditshme studimi tregon se reduktimi i stresit është i detyrueshëm për të patur një jetë të shëndetshme.

Edhe më herët në kërkime të tjera është evidentuar ndikimi pozitiv i meditimit në organizmin e njeriut si reduktimi i stresit apo edhe në rregullimin e humorit.

Pas