Aktualitet

14 ditë në grevë urie, tre naftëtarë dërgohen me urgjencë në spital


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:01 - 11/10/20 |
Al Do

Gjendja shëndetësore e naftëtarëve të Ballshit sa vjen e përkeqësohet ndërkohë që greva e tyre ka hyrë në ditën e 14.

Ata janë të vendosur që do të dalin prej saj deri kur të plotësohen kërkesat e tyre për pagat e prapambetura që prej vitit 2016.

Burime për Abc Neës bëjnë me dije se gjendja e tre naftëtarëve është rënduar së tepërmi dhe për këtë arsye është lejuar futja e ambulancës brenda ish- qendrës shëndetësore të uzinës për t’i transportuar ata me urgjencë drejt spitalit.

Gjendja e naftëtarëve është acaruar edhe më shumë nga zgjidhja e problemit të burgosurve të cilët disa ditë më parë hynë në grevë urie dhe dolën prej saj pasi iu plotësuan disa nga kërkesat.

Naftëtarët e Ballshit kërkojnë marrjen e pagave të prapambetura dhe rifillimin e punës së rafinerisë. Edhe pse kanë 14 ditë në grevë urie, asnjë përgjigje nuk kanë marrë nga Ministria e Energjetikës.

Në mbështetje të tyre një ditë më parë, dolën edhe naftëtarët e tjerë të cilët nuk janë në grevë duke protesta në qendër të Ballshit. Nga e hëna e javës që vjen ata kanë paralajmëruar përshkallëzim e protestave dhe paralizim të jetës në qytet, nga bllokimi i rrugëve deri tek bojkotimi i mësimit në shkolla. /Opinion.al

Pas