-Shëndeti

13 mënyrat për të evituar sëmundjet e kancerit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:45 - 23/10/15 |
root

Ekspertët australianë kanë evidentuar 13 mënyra, sesi të mund të parandalojmë sëmundjen e rëndë të kancerit.

1. Mos pini duhan. Sipas studimit 15,558 duhanpirës kanë humbur jetën nga cigarja.

2. Evitoni sa më shumë diellin.

3. Një dietë ushqimore me sa më pak mish të kuq në përbërje, parandalon sëmundjet tumoriale në zorrë.

4. Përfshini në dietën tuaj ushqime me sa më shumë fibra.

5. Konsumoni sa më shumë fruta dhe perime.

6. Njerëzit që vuajnë nga mbipesha dhe që nuk bëjnë ushtrime fizike, janë më të rrezikuarit nga kjo sëmundje.

7. Vaksinohuni dhe bëni check-up të shpeshta.

8. Mos konsumoni pije alkoolike.

9. Njerëzit me sistem imunitar të ulët dhe nivel të lartë hormonesh, janë më të rrezikuarit nga sëmundjet kancerogjene.

10. Gratë nuk duhet të marrin shumë hormone pas menopazës, pasi shumë të tilla kanë humbur jetën pikërisht nga ky fakt.

11. Ushqejini fëmijët me qumësht gjiri për 12 muaj, pasi kjo mund të parandalojë kancerin e gjirit.

12. Kontraceptivët oral shkaktojnë sëmundjen e kancerit të gjirit.

13. Pini sa më shpesh aspirinë sepse ky medicament, parandalon këtë sëmundje.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas