Bota

13 fëmijë të vdekur nga një sulm në Kharkiv , Zelensky rusëve: Do të vriteni një nga njëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:14 - 02/10/22 |
Opi Nion

Një ditë pas festimit të Putinit për aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës të pushtuara nga Moska, një sulm raketor rus në rajonin e Odessa në orët e para të mëngjesit godet një zonë industriale.

Nga ana tjetër, mbi 50 bastisje në 24 orë, raportoi Kievi, në rajonin e Donetskut, me vdekjen e të paktën 4 civilëve.

Raketat ruse goditën edhe Mykolaivin mëngjesin e sotëm, ndërsa kompania e energjisë ukrainase denoncon arrestimin rus të drejtorit të termocentralit Zaporizhzhia nga i cili varet siguria bërthamore dhe rrezatuese e termocentralit. Dhe këtë mëngjes qyteti i Zaporizhzhias dhe zona të tjera përreth u goditën nga bombardimet ruse gjatë natës, sipas një deklarate Telegram të guvernatorit të rajonit, Oleksandr Starukh, cituar nga Kyiv Independent, i cili nuk jep detaje të tjera.

Njëzet e katër civilë ukrainas, duke përfshirë 13 fëmijë dhe një grua shtatzënë, u qëlluan për vdekje në rajonin e Kharkivit në verilindje të vendit ndërsa po largoheshin nga zona me makinë, tha guvernatori lokal Oleh Syniehubov, cituar nga AP online. Kjo ishte kolona e dytë e civilëve të goditur në dy ditët e fundit. “Një akt mizor që nuk mund të justifikohet,” tha Syniehubov. Sipas shërbimeve të sigurisë së Kievit, sulmi ndodhi në të ashtuquajturën “zona gri” midis qytetit të pushtuar Svatove në rajonin e Luganskut dhe qytetit të çliruar të Kupyanskut në rajonin e Kharkivit, të cilët janë afërsisht 60 km larg njëri-tjetrit.

Volodymyr Zelensky paralajmëroi rusët në ndërhyrjen e tij në video të mbrëmjes. “Derisa ta zgjidhni të gjithë problemin me atë që e nisi të gjithën, që filloi këtë luftë të pakuptimtë për Rusinë kundër Ukrainës, do të vriteni një nga një për të mos pranuar që kjo luftë është një gabim, historik për Rusinë. ”, tha ai pas sukseseve të fundit të kundërofensivës ukrainase në Donbass. “Atje ata tashmë kanë filluar kërkojnë fajtorët, duke akuzuar disa gjeneralë për dështime. Kjo është kambana e parë që duhet të dëgjohet në të gjitha nivelet e qeverisë ruse,” shtoi ai./Opinion.al

Pas