-Shëndeti

12 ushqimet më të shtrenjta në botë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:40 - 19/11/15 |
root
 1. Vaji i ullirit Lambda kushton 50.00 paund dhe është një produkt cilësor grekExpensive Foods
 2. Uthulla Balsamik. Njihet si flori i zi i Modenës, sepse prodhohet pikërisht në këtë qytet të Italisë. Një shishe e kësaj uthulle që ka në përbërje të saj rrush, kushton 100 dollarë. Expensive Foods
 3. Kafja “Civet”. Aryeja sepse kjo kafe është shumë e shtrenjtë është sepse ajo fermentohet nga stomaku i maceve dhe është shumë herë më e butë se të gjitha llojet e kafeve. Kjo gjendet në Tajlandë.Expensive Foods
 4. Pjeprat Yubari. Rriten në Japoni dhe jane shumë herë më të shijshëm dhe të ëmbël se pjeprat që konsumojmë ne. Një prej tyre kushton 50-100 dollarë.Expensive Foods
 5. Bostani i zi. Edhe ky frut prodhohet në Japoni dhe e kanë cilësuar si bostanin më të ëmbël në botë. Expensive Foods
 6. Bagel është një lloj buke jo e çfarëdoshme, por shumë e shtrenjtë. Ajo është bërë për herë të parë nga chef-i njujorkez, Frank Tajugue dhe është një nga ushqimet më të shtrenjta. Në përbërje të saj ka boronica.Expensive Foods
 7. Vanilja. Kjo lule ose bimë është shumë e shtrenjtë, ajo varion deri në 100 dollarë.Expensive Foods
 8. Një gram shafron kushton 120 dollarë, mendojeni vet sa i shtrenjtë është.Expensive Foods
 9. Kërpudhat Matsutake gjenden në pyll në gjilpërat e pishave.   Expensive Foods
 10.  Zhardhoku i bardhë i kërpudhaveExpensive Foods
 11. Haviari i cili mendohet se vjen nga deti Kaspik, kushton më shumë se 1000 dollarë. Ai tregtohet ne kuti floriri 24 karat. Expensive Foods
 12. Ari dekorues, padyshim që nuk mund të hahet por e bën shumë të bukur pjatën që iu serviret në restorante. Jo të gjitha restorantet kanë mundësi të përdorin këtë produkt pasi ai është shumë i shtrenjtë, 1200 dollarë. Expensive Foods

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

  Pas