Aktualitet

“Zv/ministri bën zbulimin e madh: Ne pritën 600 mijë kosovarë, pse jo dhe 600 mijë refugjatë të Lindjes?!”


               Publikuar në : 12:24 - 20/06/18 |
b.f

Deputeti demokrat Tritan Shehu i ka cilësuar të papërgjegjshme dhe të rrezikshme deklaratat e zv/ministrit të Brendshëm Hodaj për ZDF-në gjermane, se Shqipëria mund të sistemoje deri më 600 mijë refugjatë.

“Shqiperia asnjehere nuk i ka shmangur pergjegjesite e saj ndaj komunitetit nderkombetar e as duhet ta beje kurre kete, perkundrazi. Por cdo gje duhet te realizohet brenda dimensioneve, mundesive, realitetit tone e me transparence te plote”, shprehet deputeti i PD në një shënim në Facebook.

Statusi i plotë

Nje deklarate e pa pergjegjeshme dhe e rrezikeshme e zv.ministrit te brendeshem Hodaj per ZDF gjermane.
Shqiperia mund te sistemoje deri me 600 mije refgjate!!!

Shqiperia asnjehere nuk i ka shmangur pergjegjesite e saj ndaj komunitetit nderkombetar e as duhet ta beje kurre kete, perkundrazi.

Por cdo gje duhet te realizohet brenda dimensioneve, mundesive, realitetit tone e me transparence te plote.

Ndersa per ironi zv. ministri i referohet per kete “zbulim” numrit te kosovareve qe u strehuan ne Shqiperi vite me pare!!!!

Paralelizem surealist e absurd ky.

Desha ta pyes ate, po numri i ish terroristeve te ISIS per tu reabilituar ne territorin tone eshte brenda ketij 600 mijeshi, apo eshte kusur!?

Ndersa Z.Rama i ka cilesuar te gjitha shqetesimet tona te deri tanishme si thjesht fantazi, perse zv.ministri i tij hyn ne te tilla kalkulime e detaje?

Dicka po leviz ketu.

Ne fakt edhe vetem te tilla prononcime sherbejne qartesisht per te ndihmuar ata qe duan te cvendosin trajektoren e levizjes se refugjateve drejt vendit tone.

Dhe midis ketyre te fundit bejne pjese edhe trafikantet, grupet kriminale etj etj, te cilet sot po vendosin ne Shqiperi “Diktaturen e Krimit”.

Me thone se jane shtuar shume javet e fundit kerkesat per skafe te fuqishme.

Sic duket “autostrada” detare drejt Italise serisht do te funksionoje masivisht edhe per transportimin qenjeve njerrezore, krahas droges.

Mos valle do t’i duhet Italise keshtu te mendoje per nje “mur” ne bregun e saj lindor?!

Ndersa ne duhet te parashikojme nje izolim te mundshem te vendit tone…

****

Çfarë ka deklaruar zv/ministri i Brendshëm një ditë më parë

“Shqipëria ka kapacitete të mbajë deri në 600 mijë refugjatë”. Këtë e ka pohuar Zëvendësministri i Brendshëm, Julian Hodaj, i intervistuar nga televizioni gjerman ZDF.

Në një reportazh të kanalit gjerman, ku flitet mbi planin e qeverisë austriake për ngritjen e një kampi emigrantësh në një vend të Ballkanit Perëndimor jo anëtar i BE, Hodaj shpjegon se Shqipëria është e sprovuar në përballimin e situatave të jashtëzakonshme të emigrantëve. Hodaj sjell në vëmendje rastin e shpërnguljes në vendin tonë të kosovarëve gjatë kohës së luftës, në vitin 1999.

Shqipëria, Maqedonia, por edhe Kosova përmenden si alternativa për stacionimin e emigrantëve, nëpër kampe të ngritura nga BE. Plani i kancelarit austriak Sebastian Kurz, që mbështetet edhe nga Danimarka, është përfolur vazhdimisht në mediat kryesore europiane, si francezja Le Monde, austriakja “Die Presse” e tashmë edhe televizioni gjerman ZDF.

Kundër vendosjes së emigrantëve në rajonin tonë është shprehur Komisioneri për Zgjerim në BE, Johannes Hahn, i cili tha për mediat austriake se Ballkani nuk mund të kthehet në vendparkimi emigrantësh.

reportazhi i tv gjerman

Pas