Rusi 2018

Zvicra do të përjashtojë lojtarët me dy shtetësi, revoltohet Granit Xhaka


               Publikuar në : 09:39 - 09/07/18 |
b.f

Deklarata e fundit e Alex Miescher, i cili u shpreh se duhet të përjashtohen nga kombëtarja zvicerane lojtarët me shtetësi të dyfishtë.

Duke u nisur dhe nga festimi me shqiponjë që dy futbollistët me origjinë shqiptare, Xhaka dhe Shaqiri bënë në ndeshjen kundër Serbisë, e për të cilën u dënuan me gjobë, Miescher u shpreh: “Ky incident tregon se ka një problem. Duhet të pyesim veten, a duam shtetas të dyfishtë”.

Pas kësaj deklarate është irrituar Granit Xhaka. “Miescher i ka zhgënjyer lojtarët aktualë dhe ata që do të vijnë. Pas simbolit të shqiponjës, na siguroi mua dhe Shaqirin se do na mbronte, por ja çfarë ndodhi. Kuptoj nga fjalët e tij se nuk beson te futbollistët me dy shtetësi, por ne japim gjithçka për këtë fanellë. Rrënjët e mia janë në Kosovë, ashtu siç janë për Embolo’ në Kamerun, për Akanxhi në Nigeri, apo Rodrigez në Kili dhe Spanjë. Madje, edhe trajneri Petkoviç ka dy shtetësi. Me këto komente, sekretari i federatës na ka zhgënjyer dhe na ka kthyer në Epokën e Gurit”, është shprehur Xhaka.

Pas